Vaše internetové pripojenie je späť. Aby všetko fungovalo správne, kliknite pre opätovné načítanie stránky
Nie ste pripojení na internet. Skontrolujte svoje pripojenie a skúste to prosím znova.

chevron_left Akvaristika

Parametre zrušiť filtre Typ ponuky
Stav tovaru
Cena (€)
Lokalita
Do vzdialenosti km
Parametre ponuky
Vystavené pred
Končiaca za menej ako

Akvaristika

Kategórie
V mojom okolí

Na zobrazenie ponúk vo vašom okolí potrebujeme mať prístup k polohe. Povoľte prosím túto funkciu vo vašom zariadení.

Našli sme vám celkom 236 ponúk O výsledkoch
Zoradiť podľa:Relevantnosť, najlepšia zhodakeyboard_arrow_down
Relevantnosť:
done najlepšia zhoda
Cena:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Cena vrátane prepravy:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Počet kupujúcich:
done najmenej
done najviac
Čas:
done práve končiaci
done najnovšie
favorite Strážiť podobné ponuky
Našli sme vám celkom 236 ponúk O výsledkoch
Zoznam odporúčaných ponúk
1234 chevron_right chevron_right

Akvárium s podvodným svetom je balzam na duši, a preto sa nie je čomu čudovať, že sa akvária v interiéri tešia veľkej obľube. Akvárium slúži nielen ako domov pre rybičky, ale aj ako dizajnérsky prvok. Či už ste sa rozhodli pre veľký akváriový set, alebo chcete len malé akvárko s rybičkou, u nás na Aukre nájdete všetko potrebné. Poďte sa s nami pozrieť, čo by vám v žiadnom akváriu nemalo chýbať.

Akvária a akvarijné sety

Pri výbere akvária by ste si mali položiť niekoľko základných otázok, ktoré vám pomôžu s finálnym výberom akvária:

  • Aké máte skúsenosti –  Ide o vaše prvé akvárium, alebo už ste ohľadom akvárií zbehlí? Ak ste nikdy v živote akvárium nekupovali, bude pre vás najlepšie kúpiť akvarijný set, ktorý už je vybavený všetkým potrebným. Ak už ste skúsený chovateľ rybičiek, bude pre vás zrejme veľmi zaujímavé zostaviť si akvárium sami. Cena už zostaveného setu býva nižšia, než keď si set zostavujete sami.
  • Váš rozpočet –  Ako sme spomínali vyššie, cenu ovplyvňuje, či si kupujete už zostavený set, ktorý sa dá zaobstarať za pár desiatok eur, alebo ste sa rozhodli zostaviť si akvárium sami. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje požadovanú investíciu je, či ste sa rozhodli zaobstarať si sladkovodné akvárium, ktoré je lacnejšie, alebo akvárium morské. Na veľkosti akvária neodporúčame úplne šetriť, pretože väčšie akvárium sa ľahšie udržuje.
  • Sladkovodné alebo morské akvárium – Vplyv na to, aké akvárium zaobstarať a s akým vybavením, má najmä to, pre aké živočíchy ste sa rozhodli. Sladkovodné tvory majú iné potreby ako morské tvory a nehovoríme iba o obsahu soli vo vode.
  • Veľkosť –  Na veľkosti akvária by ste nemali šetriť, nie je to len príjemnejšie pre jeho obyvateľov, ale aj vy oceníte jednoduchšiu údržbu. Štandardné veľkosti akvárií bývajú 60 cm, 80 cm a 120 cm.
  • Umiestnenie – Akvárium neumiestňujte na priame slnečné lúče, tie podporujú tvorbu nežiaducich morských rias. Pre akvárium pokojne zvoľte temnejší kút a prísun svetla dodajte umelým osvetlením. Nezabudnite ani na skrinku pod akvárium. Môžete využiť obyčajnú komodu, pri tej si však skontrolujte nosnosť. Ďalšou možnosťou je zvoliť akváriový set priamo s podstavcom. Pokiaľ ste sa rozhodli pre extrémne veľké akvárium, ktoré má objem väčší ako 500 l, nezabudnite skontrolovať nosnosť podlahy.

Filter do akvária

Filtrácia vody je nepostrádateľným úkonom, ktorým sa udržuje voda v akváriu a celkovo akvárium v čistote. Filtrácia sa delí na tri spôsoby – mechanická, biologická a chemická. Ideálne je zvoliť filter, ktorý kombinuje tieto tri mechanizmy. V zásade delíme filtre na dva typy – vnútorné a vonkajšie. Ani jeden druh neudrží vodu úplne čistú a treba ju pravidelne meniť.

Rybičky do akvária

Veľa ľudí vyberá ryby do akvária podľa vzhľadu, väčšinou chcú čo najzaujímavejších a najfarebnejších zástupcov. Tento postup nie je úplne šťastný, pretože mnoho druhov rýb sa vzájomne neznesie, alebo to jednoducho nemusí úplne fungovať. Akými pravidlami by ste sa mali pri kúpe akváriových rybičiek riadiť?

  • Zaplňte vrstvy akvária – Akvárium by sa dalo rozdeliť na tri vrstvy - hladina, stredná vrstva a dno. Ryby je potrebné vyberať tak, aby jednotlivé vrstvy boli tak akurát zaplnené a nevznikala v jednej z nich „tlačenica“.
  • Správne množstvo rýb – Každá ryba má iné potreby na množstvo priestoru, ktorý potrebuje k spokojnému životu. Všeobecne sa dá povedať, že malá ryba potrebuje 2-3 litre vody, živorodky potrebujú 5 litrov.
  • Rôzne druhy – Ako sme spomínali vyššie, pozor si dajte na to, aké a koľko druhov rýb spolu kombinujete. Mnoho druhov rýb môže v akváriu spôsobiť stres, ktorý vedie k chorobám, prípadne až k smrti. Chybu neurobíte, ak sa rozhodnete mať v akváriu iba jeden druh rýb. Pokiaľ predsa len chcete viac druhov rybičiek, poraďte sa s odborníkom, ktorý vám povie, koľko kusov a aké druhy zvoliť.

Kŕmenie pre rybičky

Kŕmenie vždy prispôsobte tomu, aké rybky vám plávajú v akváriu. Môžete mať rybičky mäsožravé, všežravé, riasožravé alebo rastlinožravé. Ryby je vhodné kŕmiť častejšie po menších porciách. Stravu im doprajte pestrú a kvalitnú. Všeobecne kŕmenie pre rybičky delíme na suché krmivá a živú potravu. Suché krmivá by mali byť základnou zložkou potravy rybičiek. Živú potravu odporúčame kupovať a nie sháňať voľne v prírode. Môžete si totiž do akvária priviesť nežiaduce baktérie a parazity.

Akvarijné rastliny

Akvarijné rastliny neslúžia iba ako okrasný prvok, ale majú za úlohu udržiavať biologickú stabilitu v akváriu. Rybám slúži ako prirodzený úkryt. Do nového akvária voľte také rastliny, ktoré nie sú náročné a rýchlo rastú, pomôžu totiž rýchlo stabilizovať podmienky v akváriu. Po nejakom čase môžete pridať náročnejšie rastliny.

Osvetlenie akvária

Rybičky nie je vhodné umiestňovať na priame slnečné svetlo, preto budete potrebovať k svojmu akváriu umelé osvetlenie. Svetlo by malo byť dodávané 10–12 hodín, pretože je dôležité simulovať deň a noc. Ideálnym osvetlením do akvária sú podlhovasté žiarivky, ktoré vyberajte aj s ohľadom na vami vybrané akvarijné rastliny.

Teplomer do akvária

Udržiavať stálu a správnu teplotu vody v akváriu je rovnako dôležité, ako mať kvalitnú vodu a chemickú rovnováhu. Niektoré druhy rýb sú náchylné na zmenu teploty vody a odchýlka pár stupňov Celzia môže u nich privodiť smrť. Na výber máte z mnohých druhov teplomerov, ktoré sa dajú zaobstarať už od pár eur. Na teplomere odporúčame však nešetriť, pretože lacnejšie teplomery môžu mať odchýlku aj niekoľko stupňov Celzia, čo môže mať u niektorých rybičiek fatálne následky.


Zobraziť méně keyboard_arrow_up